Előfordulhat, hogy a családi kör sok konfliktust, kritikát, vitát és összetűzést tartogat, terítékre kerülnek a vélemény- és viselkedésbeli különbségek. Mindez azonban kezelhető, ha birtokunkban vannak a megfelelő mondatok.
Empátia
Az empátia a legjobb eszköz arra, hogy belehelyezkedjünk a másik nézőpontjába. Megelőzhetjük vele a konfliktus kirobbanását, megőrizhetjük a nyugalmunkat, és higgadtan válaszolhatunk a minket érő esetleges kritikára. Ha például valamilyen ételt nem eszünk abból, amit a többiek fogyasztanak, lehet, hogy megjegyzéseket kapunk. Ilyenkor ahelyett, hogy megharagudnánk, lássuk az ő nézőpontjukat, és azt, hogy talán elutasítva érzik magukat, ha nem esszük meg a főztjüket. Mondhatunk valami olyasmit például, hogy bár mi nem eszünk mondjuk húst, azért értékeljük, hogy mennyit készült, és az étkezésünk nem változtat azon, hogy örülünk, hogy velük lehetünk
Zárjuk rövidre
Elejét vehetjük annak, hogy egy-egy negatív megjegyzés vérre menő vitákat váltson ki, hogyha kedves hangnemben válaszolunk, például így: „Nem mondhatom, hogy egyetértek veled, de tegyük ezt most félre és érezzük jól magunkat.” Vagy: „Megértem az aggodalmaid, de ez érzékeny téma, és most inkább értékeljük az együtt töltött időt.”
Elengedés
Néha az a legjobb megoldás, ha nem vesszük magunkra mások megjegyzéseit. Vegyünk három mély lélegzetet, és emlékeztessük magunkat arra, hogy nem kell felvennünk minden bántó megjegyzést. Ilyenkor olyasmit gondolhatunk, mint például: „Tudom, hogy kissé ódivatú, és ezt elnézem neki.” Hogyha készülünk már a bántó megjegyzésekre, akkor előre bekészíthetjük magunknak ezeket a belső monológokat, melyek segítségével túlélhetjük a feszült helyzeteket.
Forrás: ridikul.hu